1 December 2015

Szał zakupowy: jak sobie z nim poradzić

Jak się zachowujemy przed Świętami?


Nadchodzą Święta a to oznacza, że niedługo zanurzymy się w bajecznym klimacie centr handlowych i zaczniemy kupować wszystko co błyszczy i jest nawet w miarę potrzebne.
Teraz stop! Bierzemy głęboki oddech: czy aby na pewno zachowujemy się rozsądnie i nie wydajemy pieniędzy na marne? Moim zdaniem w takich momentach wpadamy w prawdziwy szał zakupowy i im więcej widzimy etykiet z napisami "sale", "tylko teraz", "cena specjalna" tym bliżej jesteśmy dokonania zakupu.

Jak się powstrzymać przed szałem zakupowym? 


O to kilka rad których sztywno trzymam się od lat:
 • Przygotujcie listę ludzi którym chcecie zrobić prezent. Obok imienia podajcie kilka wariantów prezentów.
 • Dopiszcie do tej listy to, co chcielibyście i potrzebujecie kupić sobie. Po pierwsze nagrodzicie siebie za udany rok a po drugie od razu doliczycie to do ogólnego budżetu. 
 • Zaplanujcie budżet i porównajcie z listą, przygotowaną w punktach 1 i 2. To jest dobry moment na edycję listy zakupów (nie budżetu). 
 • Sprawdźcie czy nie można zamówić części prezentów przez internet.
 • Udając się po zakupy postarajcie się wcześniej przygotować trasę (nazwy sklepów, które trzeba odwiedzić, kolejność ich odwiedzania, lokalizacja). 


 • Pierwszy krok w galerii i oczy już biegają po witrynach. Zatrzymajcie się i weźcie głęboki oddech: wszystko po kolei. Zobaczcie najpierw ozdoby i zachwyćcie się nimi w razie potrzeby, a dopiero potem udawajcie się po zakupy.


 • Zwroty obowiązują: pewnie macie gdzieś schowane wszystkie nieudane prezenty od innych osób? Jeżeli nie są rozpakowane, rozpoczęte lub przeterminowane, to jak najbardziej wchodzą w grę.
 • Pewną część prezentów-niespodzianek można też zrobić ręcznie o czym w moich kolejnych wpisach. 
 • Spodobało Wam się coś niezaplanowanego (kolejny kalendarzyk w kotki, ażurowa podstawka pod świece itd)? Odłóżcie i wróćcie dopiero wtedy kiedy główne zakupy będą zrobione (akurat w tym czasie przemyślcie czy zakup jest tego wart). Jeżeli jednak serce mówi coś innego niż rozum - wracamy i zastanawiamy się na miejscu. 


Każdy przeżywał te chwile choćby raz w życiu: ręce się pocą, w głowie kręcą się listy zakupów i w locie edytuje się budżet bo na półce stoi ten wymarzony kalendarzyk w kotki, zabawny kubek itp. Chęć zakupu zaczyna wygrywać ze zdrowym rozsądkiem i nic nie może Was powstrzymać od marnowania pieniędzy. Serio? Przecież możemy sobie z tym poradzić w trzech prostych krokach:
 • Odłóżcie zakup do czasu wyprzedaży z nadzieją, że potrzeba zniknie sama z siebie. 
 • Postarajcie się znaleźć inną, często lepszą inwestycję.
 • Pomyślcie o swoich ukochanych i zamiast kolejnej bezsensownej podstawki na kurz kupcie im dodatkowy prezent.

Oto są moje sprawdzone sposoby. Czy mieliście kiedykolwiek pokusę na niepotrzebny zakup podczas przygotowań świątecznych? Jak sobie z tym radziliście?


Na sam koniec przypominam, że z pierwszym dniem grudnia rozpoczyna się również moja akcja: 24 Days of Xmas, czyli 24 wpisy na blogu o różniej tematyce. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie :) Gorąco zachęcam do odwiedzania kalendarzu TUTAJ  oraz wsparcie przez te 24 dni <3


10 comments:

 1. Świetny post bardzo mi się podoba
  karolinyjia.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Bardzo mądry post, dostosuję się do tych rad na pewno :-)

  ReplyDelete
 3. Oj tak, przed świętami trzeba bardzo rozsądnie podchodzić do zakupów :)
  Z miłą chęcią obserwuję i zapraszam do mnie,
  Pozdrawiam! :)

  ReplyDelete
 4. Bardzo pomocny post :D Czasami robię prezenty samodzielnie :)

  Mogła byś poklikać w dressgal? :) Liczę na szczere kliknięcia :D
  http://kari-blogg-kari.blogspot.com/2015/11/bornprettystore-dressgal.html

  ReplyDelete
 5. dobre rady :) na pewno sie sprawdzają :)
  obserwuje i zapraszam Mój blog

  ReplyDelete
 6. dobre rady zawsze w cenie, szału przedświątecznego nie znoszę.

  ReplyDelete
 7. staram sie właśnie tak robić, ale zawsze coś mi umknie ;)

  http://lamodalena.blogspot.com/

  ReplyDelete

Share
zBLOGowani.pl