2 January 2017

NIE postanowieniom noworocznym, TAK skutecznemu planu na rok

Grzechem dla mnie byłoby napisać "prawidłową" listę postanowień noworocznych. Opadają mi ręce, kiedy czytam: "W nowym roku będę więcej wychodzić na spacery". Myślę, że nawet przeciętny couch na to oprze: "Dlaczego nie wychodziłaś/łeś tego roku, dlatego nie będziesz i w następnym".

Robimy duży błąd w momencie, kiedy zaczynamy od planu, nie zastanawiając się nad głównym celem. To jak kupować narzędzie bez wiedzy do czego ma służyć. Nawet hasła "chcę schudnąć", "więcej zarabiać" nie są punktem, do którego dążymy, lecz jednym z dużych etapów. 

Od czego więc zacząć? 

Skuteczny plan na rok 2017


Od najtrudniejszego pytania: kim chcę być za rok? Niektórzy, jak ja, zastanawiają się nad wizją następnych kilku lat, i choć prawie połowa ulegnie zmianie, nasze największe marzenia i cele tylko nabiorą więcej sensu. Pomogą temu stopniowe osiągnięcia. 
Śmiało można przyznać, że tylko mistrzowie kung-fu są w stanie określić kim są - wszak większość z nas nie zastanawia się nad tym pytaniem. Niełatwo więc określić, czego możemy w życiu chcieć. Podwyżki? Czy nowe stanowisko, którego życzymy sobie, jest prawidłowym krokiem ku spełnieniu marzenia? Przecież niechęć, niezadowolenie lub nieumiejętność tylko wybiją nam ziemię spod nóg. 
U mnie jest tak, ze jeżeli odpowiedź nie przychodzi w prosty sposób lub wydaje się być zbyt złożoną, proszę o wsparcie i pomoc najbliższych. Nie ma nic skuteczniejszego, niż dziecięce "a dlaczego". Szczerze zaglądając w siebie, można za setnym razem odpowiedzieć na pytanie: czego i po co chcę osiągnąć. Na przykład w kwestii bloga. Zdanie "chcę mieć dużo obserwatorów" ma pewien sens, ale brzmi jako sposób do spełnienia jakiegoś celu. Chcesz sprzedać produkt? Masz talent i chcesz go pokazać światu i dowiedzieć się czego jesteś wart? Może chcesz zostać projektantką? Wtedy poczytność na blogu ma mały wpływ na cel, zwłaszcza jeżeli myślisz, że umiejętność projektowania przyjdzie sama z siebie. 
Cel może być i mniej określony. Poznać siebie, zobaczyć czy wpisujesz się do świata mody i czy jest tam rola, warta zmiany ścieżki Twojej kariery. 

Kiedy cel (lub kilka) jest znaleziony warto go ubrać w słowa i przelać je na papier. Wiecie, że nie raz pisemne formułowanie jeszcze lepiej kieruje do pojmowania przyczyn? Plan jeszcze nie jest gotowy, ale najtrudniejsze już jest za nami. Można przechodzić do kolejnego kroku: rozłożenia zadania na małe etapy. Mogą to być: 
 • wskazówki ludzi z branży (pewnie już macie przeczytany cały internet w interesującej Was dziedzinie)
 • małe osiągnięcia w drodze do wielkiego celu, do których skutecznie będziesz dążyć
Czujesz się już z każdym punktem ok? To zapisuj je. Myślisz, że coś nie jest realne, lub już to wielokrotnie próbowałaś/łeś? Odrzuć natychmiast. Krok wydaje się zbyt długi? Podziel. 

Plan już nabiera coraz więcej sensu, prawda? Co teraz? Moje ulubione słowo: deadline'y. Prawdziwe i osiągalne. Osoba, która straci najwięcej na niedotrzymaniu terminów to właśnie ty.

Mam ogromną nadzieję, że wszystko, czego sobie życzymy, spełni się tego roku :) Nawet niewielka inwestycja czasu pomoże dawnemu marzeniu stać się jasnym celem a najbliżsi wesprą w jego realizacji :)  
16 comments:

 1. super post,ja w tym roku pierwszy raz w życiu wyznaczyłam sobie jakies konkretne cele i wlasciwie juz to ,że są pierwsze mega mnie motywują:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kochana! Życzę samych sukcesów i tego niesamowitego uczucia osiągnięcia celu! To mega motywuje na następne kroki!

   Delete
 2. Celne spostrzeżenia!
  Szczęśliwego Nowego Roku!:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. i mam nadzieję, że również pomocne ;)

   Szczęśliwego Nowego Roku!

   Delete
 3. Super post! Szczęśliwego Nowego Roku kochana :)

  ReplyDelete
 4. Great post!

  You have a nice blog!

  Would you like to follow each other? Let me know on my blog.

  Have a great day!

  xoxo Jacqueline
  www.hokis1981.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Случайно нашла блог и нарадоваться не могу, что на польском))) Или это мне так переводит? Учила язык несколько лет, а потом забросила, буду вспоминать)))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Все правильно)) На польском)) Буду только рада, всегда обращайся, если нужна будет подсказка ))

   Delete

Share
zBLOGowani.pl